Istorie Noiembrie 10, 2014

Satul Gârbeşti este situat în comuna Todireni, judeţul Botoşani la circa 50 kilometri de reşedinţa de judeţ.

Este o parohie înfiinţată după anul 1990 compusă dintr-un număr de 42 familii cu aproximativ 105 credincioşi, având ca ocupaţie de bază agricultura. Satul este unul  îmbătrânit datorită faptului că cei tineri au fost nevoiţi să-şi întemeieze familii şi să-şi construiască locuinţe în altă parte, unul dintre motive fiind că satul este situat pe coasta unui deal iar la fiecare ploaie mai puternică apar alunecări de teren.

În această parohie nu există biserică, ci doar o capelă de cimitir, construită din scândură prin anii 1940 în care se oficiază servicii religioase, înmormântări şi pomeniri.

Parohia are în administrare un cimitir de circa 3000m2. Asistenţa religioasă este asigurată de către preotul Breşug Ilie de la parohia Cerneşti încă din anul 1994.